Bebeklerde Yemek Borusu Darlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Yemek Borusu Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Yemek Borusu Darlığı, Anne karnındaki bebeğin yemek borusu ön bağırsağın ilk bölümünden oluşur. Yemek borusu ile mide ve onikiparmak bağırsağından kökünü alan bu bölüm bebek anne karnında 5. Haftaya girdiğinde tüp biçiminde bağırsağın ön kısmında çıkıntı olarak dışarı çıkarak akciğere bağlanır. Hava yolları ve akciğerlerde ön tarafta bulunan kanallardan yemek borusunda ise arkasında bulunan kanallardan gelişimini sürdüren yemek borusu anne karnındaki bebekte birtakım nedenlerden dolayı gelişmez ve bu durumda bebeklerde yemek borusu darlığı ortaya çıkmasına neden olur.

Doğumsal olarak yemek borusunun gelişmemesi, dar kalması anlamına gelen bu durum yemek borusunun belirli bir bölümünün olmamasından kaynaklanır. Bebeğin anne karnında yemek borusunda meydana gelen doğumsal kusur olarak gelişen bebeklerde yemek borusu darlığı genellikle gebelik esnasında teşhis edilmez. Yemek borusu darlığı olan bebeklerde yemek borusunda bulunan borular birbiriyle birleşmeden gelişmiştir ve her iki tüpün uç kısımları kapalı haldedir. Bu durumda tükürük üst tüpte birikir. Bebeklerde yemek borusu darlığı ile kalp, böbrek ve makatta görülebilecek bazı problemler de ortaya çıkabilir. Bu durumdan dolayı yemek borusu darlığı olan bebeklerde diğer problemlerinin olup olmadığının araştırılmasında fayda vardır.

Bebeklerde yemek borusu darlığı neden olur?

Kız ve erkek bebeklerde aynı oranda görülme ihtimali olan bebeklerde yemek borusu darlığı nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bebeklerin bir kısmında sindirim sistemi, kalp ve bazı durumlarda da boşaltım sisteminde meydana gelen birtakım bozukluklar ile geliştiği düşünülmektedir.

Bebeklerde yemek borusu darlığı belirtileri nelerdir?

Bu durumda ortaya çıkan ilk belirtisi bebeğin ağzında tükürük birikmesi ya da köpürme sorunudur. Yemek borusu darlığı olan bebekler ağızda meydana gelen tükürüğü yutamazlar ve bu nedenden dolayı tükürük dışarı çıkar. Bebeğin ağladığı durumlarda ise ağzında biriken tükürük köpürür. Aynı zamanda bebeklerde yemek borusu darlığı durumunda bebek süt emdiğinde emdiği süt daha sonra ağız ya da burnundan geri gelebilir. Bununla beraber öksürük ve morarma da bebeklerde yemek borusu daralması belirtileri arasında sayılabilir. Bebeklerde yemek borusu darlığı durumunda beslenme sırasında süt yemek borusundan geçemez ve soluk borusuna kaçar. Bu durumda bebeklerde öksürük ve morarma problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Bebeklerde yemek borusu darlığı tedavisi nasıl yapılır?

Doğuştan kaynaklanan bu sağlık probleminin tedavisi cerrahi olarak yapılır. Cerrahi yöntemde amaç yemek borusunun görevini yerine getirmesini sağlamaktır. Kapalı uçları yakın olan bebeklerde uçlar rahat bir şekilde bir araya getirilerek operasyon sonlandırılır. Bazı durumlar ise soluk borusu ile bağlantı kesilir. Bu durumda soluk borusunda ortaya çıkan açıklık dikilir ve yemek borusunda kapalı olan uçlar açıldıktan sonra bir araya getirilip dikilerek işlem tamamlanır.

Bebeklerde Yemek Borusu Darlığı Yorumları

soru

Müzeyyen aydemir

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba benim 1,5 aylık bir oğlum var.bronşit teşhisiyle hastaneye yatırdık.birkaçgün sonra bebeğim öksürmeye başladığı zaman nefesi gidiyor ve morarmaya başlıyor.ağzında tükürük birikmiş oluyor ve o an hemşireler aspire ediyor.çocuğum bir süre sonra kendine geliyor ve hemen oksijen veriliyor.acaba yemek borusu darliği olabilir mi?tedavisi mümkün mü?

Cevap yaz
cevap

Görkem Baki

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Yemek borusu darlığı olan bebekler ağızda meydana gelen tükürüğü yutamazlar ve bundan dolayı tükürük dışarı çıkar. Bebeğin ağladığı durumlarda ağzında biriken tükürük köpürür. Aynı zamanda bebeklerde yemek borusu darlığı durumunda bebek süt emdiğinde emdiği süt daha sonra ağız ya da burnundan geri gelebilir. Bu sağlık tedavisi cerrahi olarak yapılır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yemek Borusu Nedir?

Yemek Borusu Nedir?

Yemek Borusu Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yemek Borusu Daralması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yemek Borusu Kanseri 4 Evre

Yemek Borusu Kanseri 4 Evre

Yemek Borusu Yanması Ne İyi Gelir?

Yemek Borusu Yanması Ne İyi Gelir?

Yemek Borusu Acıması Nedenleri?

Yemek Borusu Acıması Nedenleri?

Güncel

Yemek Borusu Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Borusu Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yemek Borusu Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Yemek Borusu Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yemek Borusu Yanması Bitkisel Tedavisi

Yemek Borusu Yanması Bitkisel Tedavisi